[ کل : 3 میانگین : 4.7 ]
بدون دیدگاه 309بازدید دسته بندی : لینک کوتاه : https://avaglama.ir/?p=1551
الهه ویشنو

الهه ویشنو

ویشنو دومین ایزد از ایزدان سه‌گانه هندو و جنبه نفوذ گر و حفاظت‌ گر خداوند است . نام این ایزد مذکر در نوشته‌ های روحانی آئین هندو همچون یجورودا ، ریگ‌ ودا و باگاوادگیتا آمده‌ است .

واژه ویشنو از فعل «ویش» به معنی چیرگی و نفوذ داشتن است . در ریگ ودا ، ویشنو از ایزدان تراز اول نیست ، بلکه نماد نیروی آفتاب است که در سه گام از هفت ناحیه جهان می‌ گذرد و کلیّه اشیاء را با گرد نور خویش احاطه می‌ کند . برخی از مفسران ریگ‌ ودا این سه گام را به مظاهر سه‌ گانه نور که آتش و برق و خورشید باشد ، تعبیر کرده‌ اند. بعضی دیگر آن را سه وضع خورشید ، یعنی پگاه ، نیمروز و شامگاه دانسته‌ اند .

این ایزد بنا به باور هندوان در دوران‌ های مختلف به صورت مظاهر مختلف آشکار می‌ گردد و تاکنون در ۹ پیکر گوناگون نمود یافته‌ است. ویشنو امروزه نیز پرستش می‌ شود و یکی از کیش‌ های دین هندو که ویشنو را تمرکز پرستش خود قرار داده ویشنو پرستی نام دارد . مهابهاراتا هزار نام و لقب برای ویشنو بر شمرده‌ است . به باور ویشنو پرستان ، ویشنو تاکنون ۹ بار به صورت موجودات انسانی و زمینی به دنیای ما پا گذاشته است . دو شکل از مهم ترین آن ها ، راما و کریشنا بوده‌ اند که داستان شان در پوراناها آمده‌ است . ویشنو در نوبت دهم به صورت مردی خواهد آمد به نام کالکی که سوار بر اسب و با شمشیر با ظلم و ستم و مردم شرور و مدعیان دروغین پیامبری خواهد جنگید و جهان را از پلیدی و ناپاکی ، پاک می‌ کند و خودش به مدت ۱۰۰۰ سال حکومت خواهد کرد و جهان را به سمت حکومت خدایان هدایت خواهد کرد . این دورهٔ حکومت خدایان ، معروف به دورهٔ طلایی یا ساتایایوگا ، ۱۷۲۸۰۰۰ سال طول خواهد کشید .

شما هم دیدگاهی ارسال کنید
ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید
برچسب ها : , ,
تمامی حقوق برای کافه آریل محفوظ می باشد © 1403-1398
تلفن تماس : 09981924218 ، پاسخگویی از 9 الی 22